Obserwuj nas:

Gigalan Opoczno - Internet światłowodowy

”Cyberataki”

Dziś troszkę inny temat, mianowicie cyberataki i cyberbezpieczeństwo. Temat rzeka a przy tym bardzo ważny i nie należy przechodzić obok niego obojętnie. Tylko co to właściwie jest?

Cyberbezpieczeństwo

Jaki wybrać Internet na wsi?

Cyberbezpieczeństwo jest dziedziną dotyczącą ochrony systemów komputerowych, sieci, danych i informacji przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością. Oto kilka istotnych informacji na temat cyberbezpieczeństwa oraz zalecenia dotyczące ochrony siebie i swoich danych przed cyberatakami:

 • Świadomość zagrożeń:

  Kreatywność hakerów nie zna granic, a niebezpieczeństwo związane z atakiem w sieci czyha dosłownie za rogiem. Dobrze więc wcześniej poznać najbardziej popularne rodzaje zagrożeń, aby wiedzieć, na co uważać w przyszłości. Dobrym przykładem będzie tutaj

Malvertising – niebezpieczne są w tym przypadku reklamy Google. Gdy użytkownik w nie kliknie, jego komputer zostaje zainfekowany. Metoda jest na tyle zaawansowana, że potrafi dotknąć także osoby przeglądające jedynie zaufane strony internetowe.

Co to są pliki cookies?
 • Silne hasła

  Warto korzystać  z unikalnych, silnych haseł dla każdego konta. Powinny one  zawierać kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie wskazane jest używanie łatwych do odgadnięcia informacji osobistych jako hasła.

 • Aktualizacje oprogramowania to klucz do sukcesu. Często zawierają one poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed znanych lukami w zabezpieczeniach.
Cyberprzestępczość - Gigalan
 • Ostrzeżenia przed phishingiem: Bądź ostrożny wobec podejrzanych e-maili, wiadomości tekstowych i połączeń telefonicznych. Nie klikaj na podejrzane linki ani nie pobieraj załączników od nieznanych nadawców. Zawsze należy też sprawdzać autentyczność wiadomości przed podaniem swoich danych osobowych lub finansowych.
 • Firewall i oprogramowanie antywirusowe: Zainstaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz włącz firewall ( zapore sieciową) na swoim urządzeniu. Pomogą one w blokowaniu niechcianego oprogramowania i ochronią przed nieautoryzowanym dostępem.
 • Bezpieczna sieć Wi-Fi: Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi do przesyłania poufnych danych. Jeśli musisz z nich skorzystać, użyj VPN (wirtualnej sieci prywatnej), aby zwiększyć bezpieczeństwo komunikacji.
 • Kopie zapasowe danych: Regularnie tworzenie kopii zapasowych danych może pomóc w przywróceniu utraconych danych w przypadku ataku złośliwego oprogramowania lub awarii sprzętu.
 • Ostrożność w mediach społecznościowych: Uważaj na to, co publikujesz w mediach społecznościowych. Unikaj ujawniania zbyt wielu osobistych informacji, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców. • Edukacja i szkolenia: są kluczowe dla zwiększenia świadomości i umiejętności w dziedzinie ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi. Jednymi z przykładów są kursy online, szkolenia i warsztaty czy zasoby online

 

Jak widać, jest sporo sposobów na uszkodzenie, kradzież lub potajemną zmianę naszych danych. Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest więc niezwykle istotna w dzisiejszych czasach. Warto systematycznie poszerzać swoją wiedzę w tym temacie. Może nas to uchronić przed dużą liczbą niebezpieczeństw.

Co można było obejrzeć na majówce na Netflix?

Czym się różni sieć 4g od 5G? Dowiesz się tego z  naszego artykułu – https://gigalan.pl/aktualnosci/siec-5g-co-to-jest-czym-rozni-sie-od-4g

Twój Internet mobilny Cię zawodzi?

Sprawdź koniecznie, naszą ofertę Internetu Moblinego LTE Gigalan!