Obserwuj nas:

Gigalan Opoczno - Internet światłowodowy

W dzisiejszym świecie, w którym Internet odgrywa ogromną rolę, niestety nie brakuje również oszustów, którzy wykorzystują nowoczesne technologie w celu manipulacji i wyłudzania danych osobowych.

Niezależnie od naszej wiedzy na temat bezpieczeństwa online, oszuści stale ewoluują, stosując coraz to bardziej wyrafinowane metody. W tym artykule postaramy się przybliżyć wam najnowsze sposoby oszustów internetowych, abyście lepiej mogli się przed nimi  chronić.

Phishing za pomocą deepfake'ów:

Oszuści wykorzystują technologię deepfake, aby tworzyć realistyczne wideo lub nagrania dźwiękowe, na których udają znane osoby, takie jak celebryci, politycy czy osoby związane z firmami technologicznymi.

Następnie wysyłają te deepfake’i ofiarom, podszywając się pod zaufane źródło. Celem takiej manipulacji jest wyłudzenie poufnych informacji, takich jak hasła do kont bankowych lub dane osobowe.

Spoofing numerów telefonów:

Oszuści wykorzystując technologię VoIP (Voice over Internet Protocol) są w stanie podszyć się pod inny numer telefonu, wyświetlając go na wyświetlaczu ofiary. Przez to, wydaje się, że dzwonią z zaufanego źródła, takiego jak bank czy instytucja rządowa. Wykorzystując taką metodę, oszuści próbują zdobyć poufne dane, takie jak numery kart kredytowych lub hasła do kont.

Ataki na media społecznościowe:

Oszuści często wykorzystują media społecznościowe jako narzędzie do manipulacji i wyłudzania danych osobowych. Mogą tworzyć fałszywe profile, podszywając się pod rzeczywiste osoby lub firmy. Następnie wysyłają wiadomości prywatne lub linki, które wydają się być wiarygodne, a w rzeczywistości prowadzą do stron phishingowych lub zawierają złośliwe oprogramowanie.

Ransomware i cyberatak na wielką skalę:

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do danych na komputerze lub sieci, a następnie żąda okupu w zamian za przywrócenie dostępu. Oszuści często stosują taką metodę ataku na duże instytucje, takie jak firmy czy szpitale, żądając wysokich sum pieniędzy w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania

Jak więc widać, oszuści internetowi nieustannie doskonalą swoje metody, dlatego ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i zastosować odpowiednie środki ostrożności. Należy zawsze sprawdzać źródło informacji przed podjęciem jakichkolwiek działań, unikać klikania w podejrzane linki i nigdy nie udostępniać poufnych danych na żądanie nieznanych osób.

Ochrona swojej prywatności w sieci wymaga stałego monitorowania, a także aktualizowania i stosowania skutecznych narzędzi antywirusowych i oprogramowania zabezpieczającego.

Bądźcie czujni i pamiętajcie, że Wasze bezpieczeństwo w sieci zależy w dużej mierze od świadomości i ostrożności. Jeśli jesteś ofiarą oszustwa internetowego, natychmiast zgłoś to odpowiednim służbom, aby pomóc w ściganiu oszustów i ochronić innych użytkowników internetu.

Na naszym blogu znajdziesz również artykuł na temat: “Co to jest Internet LTE i jak działa?” – wpadnij poczytać!

Potrzebujesz szybkiego Internetu światłowodowego?

Sprawdź koniecznie co możemy Ci zaproponować!