Obserwuj nas:

Gigalan Opoczno - Internet światłowodowy

5G, czyli piąta generacja, odnosi się do najnowszej generacji technologii bezprzewodowej dla sieci komórkowych. Został zaprojektowany, aby zapewnić większą prędkość transmisji danych, mniejsze opóźnienia i większą pojemność w porównaniu do swoich poprzedników. 

Kluczowe cechy 5G to:

 • Zwiększone prędkości transmisji danych: 5G ma na celu zapewnienie znacznie większej prędkości transmisji danych w porównaniu z 4G LTE. Zapenia szczytowe prędkości pobierania do 10 gigabitów na sekundę (Gb/s) i prędkości wysyłania do 1 Gb/s. Te wyższe prędkości umożliwiają szybsze pobieranie, płynne przesyłanie strumieniowe i obsługę aplikacji wymagających dużej przepustowości.s
 • Zmniejszone opóźnienie: opóźnienie odnosi się do opóźnienia między wysłaniem żądania a otrzymaniem odpowiedzi. 5G zaprojektowano tak, aby mieć mniejsze opóźnienia niż poprzednie generacje, dążąc do zaledwie 1 milisekundy. To zmniejszone opóźnienie ma kluczowe znaczenie dla aplikacji działających w czasie rzeczywistym, takich jak pojazdy autonomiczne, zdalna chirurgia i doświadczenia rzeczywistości rozszerzonej (AR).
 • Zwiększona przepustowość: sieci 5G mają większą przepustowość do obsługi dużej liczby jednoczesnych połączeń. Poprawę tę osiąga się dzięki zaawansowanym technikom, takim jak podział sieci, który umożliwia operatorom przydzielanie określonych części sieci do różnych rodzajów usług i aplikacji.
Internet światłowodowy - czy warto założyć?
 • Większa niezawodność: 5G ma na celu zapewnienie bardziej niezawodnych połączeń, zapewniając stałą wydajność nawet w gęsto zaludnionych obszarach lub w sytuacjach o dużym natężeniu ruchu. Ta zwiększona niezawodność ma kluczowe znaczenie dla aplikacji takich jak inteligentne miasta, automatyka przemysłowa i urządzenia Internetu rzeczy (IoT).
 • Wsparcie dla Massive IoT: 5G zaprojektowano z myślą o rosnącej liczbie urządzeń IoT i ich zróżnicowanych wymaganiach. Może łączyć ogromną liczbę urządzeń na kilometr kwadratowy, umożliwiając bezproblemową integrację inteligentnych urządzeń i systemów.
Cyberprzestępczość - Gigalan
 • Nowe przypadki użycia i technologie: 5G otwiera możliwości dla różnych pojawiających się technologii i aplikacji, w tym samojezdnych samochodów, zdalnej chirurgii robotycznej, inteligentnych domów, rzeczywistości wirtualnej (VR) i przetwarzania brzegowego. Technologie te wymagają dużej przepustowości, małych opóźnień i niezawodności, które może zapewnić 5G.
 • Sieć 5G jest technologią znacznie bardziej energooszczędną w porównaniu do 4G. Pozwala ograniczyć zużycie energii nawet stukrotnie. Sprawia to, że można ją potraktować jako rozwiązanie przyjazne środowisku.

Internet 5G to technologia przyszłości, która znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa czy komfortu życia Polaków. Sieć może być wykorzystana m.in. do:

 

 • rozwoju technologii wirtualnej rzeczywistości,
 • zarządzania ruchem miejskim,
 • obsługi autonomicznych pojazdów,
 • zdalnego zarządzania siecią elektryczną i ruchem miejskim.

Podsumowując, sieć 5G to niewątpliwie rewolucyjny krok naprzód w komunikacji bezprzewodowej, oferujący niesamowite prędkości i możliwości. To przyszłość, która zmienia nasz sposób korzystania z technologii.

Warto także pamiętać również o bezpieczeństwie w sieci, aby uniknąć nieprzyjemności. Przeczytaj koniecznie nasz artykuł o tym, jak nie stać się ofiarą cyberataków.

Potrzebujesz szybkiego Internetu bezprzewodowego?

Sprawdź koniecznie co możemy Ci zaproponować!